Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w kamiennogórskim muzeum

Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w gminie Czarny Bór nie mogą narzekać na brak aktywności. Z myślą o tej grupie odbiorców w czarnoborskiej bibliotece realizowany jest projekt „Senioralna Akademia Kultury. Edycja II”, w ramach której odbywają się koncerty kameralne – spotkania z muzyką klasyczną najwybitniejszych polskich i światowych twórców, a także wykłady, warsztaty, czy wyjazdy do instytucji kultury (zadanie dofinansowano ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu).

Tuż po Świętach Wielkanocnych (2 kwietnia) słuchacze UTW odwiedzili Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze gdzie obok bogactwa eksponatów związanych z regionem, obejrzeli też wyjątkową wystawę pt. „Salvador Dali: Boska Komedia”.

Historia pracy mistrza surrealizmu nad „Boską Komedią” Dantego Alighieri to fascynująca opowieść splatająca sztukę, politykę i literaturę. W 1950 roku, by uczcić, przypadające w 1965 roku, 700-lecie urodzin Dantego, włoski rząd zlecił Salvadorowi Dalemu ilustrowanie ikonicznego dzieła włoskiej literatury: Zlecenie (ze względu na kontrowersje, jakie budził artysta) napotkało jednak opór we Włoszech. Choć rząd włoski wycofał się ze zlecenia, to jednak artysta dzieło ukończył. Powstało ponad 100 prac w technice akwareli. Każda z nich ilustrowała jedną pieśń „Boskiej Komedii”. Akwarele posłużyły jako podstawa serii drzeworytów przeznaczonych do publikacji. Cykl uważany jest za jedną z najbardziej kreatywnych prac Dalego.

Po kamiennogórskim muzeum słuchaczy UTW oprowadzili: Małgorzata Ogonowska – dyrektor muzeum oraz Przemysław Burchardt – opiekun działu historyczno-numizmatycznego.

Kolejne spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czarnym Borze już 12 kwietnia o godz. 16:00. W Światowym Dniu Czekolady zapraszamy na wykład pt. “Czekolada, wieloryb, mumia i alchemia – czyli tajemnice apteki w Kamiennej Górze”. O barokowej książce z XVII wieku autorstwa aptekarza z Kamiennej Góry opowie Robert Główczyk.

Share

Zobacz inne